Minecraft İskele Yapımı

Minecraft iskele yapımı oldukça basit olmasına rağmen gerekli malzemeleri bulmak epey bir vakit alabiliyor. Oyundaki balta girmemiş ormanlarında bulunan bambularla birlikte Minecraft iskelesini yapabilirsiniz. Minecraft iskele ne işe yarar? Diye soracak olursanız bu iskeleler epey kolay yapılmasının yanında büyük yapılar inşa ederken kolaylıkla yukarı doğru çıkabilir veya etrafa doğru ilerleyebilirsiniz.

Minecraft iskele nedir, ne işe yarar?

Birçok oyuncu Minecraft iskelesinin ne işe yaradığını merak ediyor. Minecraft’a 1.14 sürümüyle birlikte oyuna eklenen iskeleler, yapıları inşa ederken epey kullanılıyor. Toplamda altı bambu ve bir ip karşılığında altı adet iskele yapabiliyorsunuz. Zemindeyken sağ tıklayarak iskeleleri istediğiniz kadar yukarı çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda eğilerek iskele koyulduğu zaman belirli bir yükseklikteyken dahi kısa da olsa ileriye doğru gidebilirsiniz.

Minecraft İskele Nasıl Yapılır
Minecraft iskele nasıl yapılır?

İskeleler, tıpkı kum ve çakıl gibi altı kırıldığı zaman yere düşer. Yukarıya doğru çok fazla iskele koyduysanız sadece zemine değen iskeleyi kırdığınız zaman tüm iskeleler aşağıya düşerek kırılır. Herhangi bir aletle kırılması gerekmeyen iskeleler elle bile tek vuruşla kırılabiliyor olması iskelelerin geri toplanabilmesini epey hızlandırıyor.

İskeleler ile dünyanın sınırına kadar yükselebilmenize rağmen bu durum yanlara doğru ilerlemek için aynı değil. Tek bir dayanaktan sadece altı blok ileriye gidebilirsiniz. Aynı zamanda bu iskelelerin içerisinden su geçebiliyor olması ani hatalar sonucunda hayata tutunabilmek için epey önemli. Ayrıca çoğu oyuncu iskelelerin arasından ok geçebildiğinden dolayı çok oyunculu sunucularda savunma için bile kullanılabiliyor.

Minecraft iskele nasıl yapılır?

İskele yapmak için öncelikle Jungle (Balta girmemiş orman) bölgesini keşfetmiş olmalı ve oradan bambu toplamalısınız. Bambu dünyanın her yerinde yetişebilmesine rağmen sadece Jungle’da bulunmasından dolayı oyunun eğer şanslı değilseniz oyunun ilk günlerinden iskele yapmak epey zor olabilir. Daha kolay bir şekilde Jungle’ı bulabilmek için çeşitli modlar kullanabilir veya dünyanızın seed’i ile detaylı bir haritasını inceleyebilirsiniz.

Minecraft İskele Yapımı
Minecraft iskele yapımı için altı adet bambu ve bir adet ipe ihtiyacınız var.

Yakınınızda bulunan Jungle’da araştırma yaparak bambuların olduğu yeri bulabilirsiniz. Eğer arkadaşlarınızla birlikte çevrim içi olarak oynuyorsanız ormanların derinliklerinde ayrılarak bambu arayabilirsiniz. Bambular, kılıçla kırılmasının yanında aletlere epey bir hasar veriyor. Mümkünse kullanmadığınız veya tahta kılıçlar yaparak bambu toplayın. Eve döndüğünüzdeyse yakın bir yere bambu dikerek bir daha uzun yolculuklara maruz kalmayabilirsiniz.

Altı bambu ve bir ip ile birlikte toplamda altı tane iskele yapabilirsiniz. Eğer oyuna yeni başladıysanız bu eşyaları çalışma masasında doğru yerlere yerleştirmelisiniz. Sol ve sağ kenarlara üçer adet bambu yerleştirmeli ve geriye kalan son ipi ise ortadan ilk sıraya koymalısınız. Ardından çalışma masasından iskeleyi alıp dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Minecraft Jungle ve Bambu Bulma Taktikleri

Minecraft’ta çeşitli biyomları bulmak için birçok farklı taktik kullanabilirsiniz. Bulduğunuz önemli konumlara geri dönebilmek için bir harita eklentisi kullanabilir veya bölgenin koordinatlarını küçük bir not kağıdına yazabilirsiniz. Böylelikle keşfettiğiniz yerleri unutmaz ve rahatlıkla tekrardan geri dönebilir geride bıraktığınız eşyaları alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir