GTA 5 FiveM Terimleri

GTA 5 Roleplay sunucularına başlamadan önce FiveM terimlerini mutlaka öğrenmelisiniz. FiveM terimlerini öğrendikten sonra RP sunucularında oynarken kullanılan terimleri anlayıp ona göre tavır alabilirsiniz.

FiveM terimleri ne işe yarar?

GTA 5 Roleplay sunucularına bağlanmadan önce FiveM terimlerini kesinlikle okumalı ve oyun içerisinde bu öğrendiğiniz terimleri uygulamamalısınız. Roleplay’in ne olduğunuz bilmiyorsanız sizlere kısaca özetleyelim. Roleplay, oyunlara hayat verme biçimi olarak adlandırılıyor. Oyunları gerçeğe uyarlama, gerçekten örneklerle belli karakterleri yaşatma ya da gerçekte olmadığınız başka bir karakteri tümüyle, yeni özellikleriyle hayata geçirme.

GTA 5 FiveM
Roleplay sunucularına yeni başlayacak bir oyuncuysanız ilk olarak terimleri öğrenmelisiniz.

Roleplay sunucularında oynamak aslında oldukça kolay, sadece terimleri aklınızda tutmalı ve bunları oyun içerisinde yansıtmamalısınız. Yapmanız gereken sadece günlük yaşantınızdaki karakteri karıştırmayarak, tamamı ile yeni bir karaktere bürünmek. Bunu tüm insanlar fark etmeden bile olsa yapıyor. Sunucuda bir karakteriniz varsa o karakterin özelliklerini tamamen kişilere yansıtmalı ve kendinizi oyunda gibi hissetmek yerine gerçek dünyadaymış gibi hissetmelisiniz. Şimdi sunucularda oynarken dikkat etmeniz gereken terimleri geçelim.

FiveM Terimleri

Roleplay yapmak için öncelikle bilinmesi gereken tüm FiveM terimlerini öğrenmelisiniz. Eğer bu bahsettiğimiz terimleri öğrenmeden sunuculara giriş yapıp oynamaya başlarsanız büyük ihtimalle yetkililer sizi sunucudan uzaklaştıracaktır.

FiveM Roleplay Terimleri

In Character (IC)Karakter içi anlamına geliyor. Gerçek dünya ile bir alakanız olmaması gerekiyor. Örneğin gerçekte bir kişiyle arkadaşsanız ve rol esnasında onunla tanışmadıysanız, yolda birbirinizle denk geldiğinizde ismiyle seslenmemelisiniz. Bu ayrıca Metagame hatasına giriyor.
Out Of Character (OOC)Karakter dışı olayları kapsar. Örneğin rol ortasında biri oyundan düştü veya bilerek çıktı. “/ooc Nereye gitti bu” gibisinden role dahil olmayacak yazıları yazmak için kullanılır.
Random DeathMatch (RDM)Sebepsiz, rolsüz bir şekilde adam öldürmek.
Vehicle DeatchMatch (VDM)Sebepsiz, rolsüz bir şekilde araçla adam ezmek.
MetaGame (MG)Rol dışında öğrendiğimiz bilgileri role dahil edip rolün gidişatını bozmak. Örnek verecek olursak, discord üzerinden birini tanıyorsunuz ve bu tanıdığınız kişi de sizinle aynı sunucuda rol yapıyor. Siz tanıdığınızın yanına gidip ona gerçek ismiyle hitap ederseniz MetaGame yapmış olursunuz. Bunu yapmak yerine tanıdığınız kişinin oyundaki ismiyle ona hitap etmek en doğrusu olacak.
PowerGame (PG)Gerçek hayatta yapamadığımız eylemleri oyun içerisinde yapmak. Örneğin bir spor aracıyla dağ üzerinde gezip, dolaşamıyorsanız bunu oyun içerisinde de yapmamanız gerekiyor.
Mixing IC-OOCRoleplay’de In Character ve Out Of Character bölümleri var.  IC bölümü, oyun içerisindeki karakterinizin rolü. OOC ise kendi kişiliğiniz oluyor. Eğer rol esnasında IC ve OOC’yi karıştırırsanız kural ihlali yaparsınız. Oyun içerisinde bulunan karakterinizde olmayan bir özelliği kendinizden eklerseniz kural ihlali yaparsınız.

FiveM Oyun İçi Terimler

Bunny HoppingGerçek hayatta hızlanmak için etrafta zıplamak yerine koşuyoruz değil mi? Karakteriniz ile hızlı ilerlemek için sürekli etrafta zıplayarak ilerlerseniz kural ihlali yaparsınız.
Retarted RoleplayYaptığınız rollerin sebepleri olmalı. Yani durduk yere gidip birine yalanla zarar veremeyiz. Gerçek hayattaki gibi yaptığınız eylemlerin bir sebebi olmalı. En iyi örneğini verecek olursak, siz gerçek hayatta durup dururken adam öldüremiyorsanız bunu oyunda da yapmamalısınız.
Smileys ICBazı durumlarda oyun içerisinde yazarak rol yapmak zorunda kalıyoruz. Yazarak rol yaptığımızda “xd, tm, mrb” gibi kısaltmalar yaptığımızda kural ihlali oluyor.
Guns Out Of Ass (GOOA)PowerGame ile biraz bağdaştırabildiğimiz bir kural ihlali. Normalde yapamayacağımız bir yerden herhangi bir silah çıkarma işi. Örneğin pantolonun cebinden yarı otomatik silah çıkarmak gibi.
Bug AbuseOyun içerisinde bulunan hataları IC karakterinizin üzerinde kullanmak.
NON-RPRoleplay yapmamak.
Deathmatching (DM)Sebepsiz yere birilerine zarar vermek, öldürmek.
Revenge Kill (RK)Eğer biri sizi öldürdüyse, yeni bir karakter açıp ondan intikam alamazsınız.
Car SurfingAraçların üzerinde seyahat etmek.
Car RammingAraçla sebepsiz yere insanlara ve araçlara çarpmak.
Ninja Jacking (NJ)Rolsüz olarak araç çalmak.
Refuse RoleplayRol yapmayı reddetmek.
Copbait Polise karşı yapılmaması gereken eylemleri yapmak. Örneğin, polislerin önünde motosiklet ile ön kaldırmak gibi.
Chicken RuningÇatışma esnasında mermilerden kaçmak için sağ sola koşmak.
CKKarakterinizin ölmesi.
PKKarakterinizin kısa süreliğine hafıza kaybı yaşaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir